Vyskúšajte spanie v hojdacej sieti

vyskúšajte spanie v hojdacej sieti

Vymeňte posteľ za hojdaciu sieť a vyskúšajte spanie v hojdacej sieti

Už ste niekedy rozmýšľali nad tým, či by ste vedeli vymeniť posteľ za hojdaciu sieť? Niektorí ľudia tak už spravili a na pohodlné spanie v hojdacej sieti nedajú dopustiť. A nie sú to len hipíci. No aj napriek tomu, že popularita spania v hojdacích sieťach stále rastie, sú medzi nami takí, čo pochybujú. Pravdou je, že neexistuje veľa vedeckých výskumov na túto tému. Tak sa teda najprv poďme pozrieť do histórie.

Aj spanie v hojdacej sieti má svoju históriu

Antropológovia v Strednej Amerike zistili, že starovekí ľudia spávali v hojdacích sieťach už minimálne pred 700 rokmi a však takýto spôsob spania siaha oveľa ďalej. Prvé hojdacie siete priviezol do Európy zo svojich ciest Krištof Kolombus a okolo roku 1590 sa začali používať na lodiach. Anglické Kráľovské Loďstvo dokonca v roku 1957 formálne schválilo používanie plátených hojdacích sietí na palubách lodí. Bolo to najmä z týchto dôvodov, na lodiach bolo málo miesta na to, aby tam mohli byť pevne umiestné lôžka pre celú posádku a tiež preto, lebo sa hojdacia sieť neustále pohybovala v súlade s pohybom lode a teda námorníci neboli ohrození pádom z postele. Navyše, hojdacie siete poskytovali pohodlnejší spánok ako posteľ, pretože spiaci námorníci ostali vždy v rovnováhe nezávisle od pohybu plavidla. Skôr, ako sa hojdacie siete začali v námorníctve používať, stávalo sa, že boli muži na palube často zranení alebo dokonca usmrtení po tom, čo spadli z postelí počas plavby na rozbúrenom mori.

namornici anglickeho lodstva
Námorníci Anglického Loďstva

Dar od Bohov

Mayskí indiáni považovali hojdacie siete za dar od Bohov a určite na to mali svoje dôvody. Preto sa niet čo čudovať, že obyvatelia Karibskej oblasti dodnes používajú hojacie siete výhradne na spanie.

Uložte sa do hojdacej siete a spite ako bábo

Našla som článok o výskume vplyvu hojdania na spánok, ktorý bol zverejnený v júni 2011 v časopise Current Biology. Prečo je teda práve hojdanie tou najlepšou a najbežnejšou metódou na uspanie bábätiek? Robia to predsa ľudia vo všetkých kultúrach po celom svete.

bábätká a spanie v hojdacej sieti

Výskum vysvetľuje, že synchronizácia elektrickej mozgovej aktivity sa deje oveľa jednoduchšie vďaka hojdavému pohybu a umožňuje, aby sa dieťa cítilo ako doma, teda v lone svojej matky. Presnejšie povedané, jemné hojdanie posilňuje mozgovú aktivitu, ktorá sa prirodzene počas spánku vyskytuje a zároveň udržuje hlbší spánok. Výsledky tohto výskumu teda poskytujú vedecký dôkaz, že hojdanie upokojuje nie len spánok detí, ale aj dospelých. Hojdavý pohyb totiž vyvoláva ronakú mozgovú aktivitu, vďaka ktorej bábätká rýchlo upadnú do hlbokého spánku, aj u dospelých. Ak by vás zaujímalo viac, celý článok nájdete tu.

spánok v hojdacej sieti

Najvhodnejšia poloha pre spánok

V ďalšom zaujímavom článku, v ktorom sa autorka Jane Kinosian venuje konkrétnym polohám spánku a čo o nás prezrádzajú, ma viac, ako samotné polohy, zaujala práve táto časť:

Aká poloha počas spánku je teda považovaná za najzdravšiu?

Veľa doktorov vraví, že je to spánok na chrbte s hlavou mierne vyvýšenou, cca 10 – 30%. Táto poloha umožňuje v mozgu optimálny krvný obeh a taktiež uľahčuje dýchanie, hovorí chirurg Dr. Steven Park, člen Americkej Akadémie Spánkovej Medicíny. Pozrite, mnoho pôvodných kultúr spáva skôr týmto spôsobom, pomocou hojdacích sietí a íných zariadení, než na plochých lôžkach používaných na Západe.

Najvhodnejšia poloha pre spánok v hojdacej sieti je poloha našikmo, teda diagonálne. V tehto polohe bude hlava a chodidlá mierne vyvýšené, presne tak, ako to odporúčajú odborníci. Táto poloha zároveň najmenej namáha chrbát.

Výhody spania v hojdacej sieti

Prečo by ste mali nočné spanie v hojdacej sieti vyskúšať? Už vieme, že v hojdacej sieti zaspíte rýchlejšie a budete mať hlbší spánok, vďaka tomu sa budete môcť na druhý deň lepšie sústrediť. Okrem toho spánok v hojdacej sieti napr.:

  • zabraňuje refluxu a páleniu záhy
  • znižuje stres
  • napomáha zmierniť poruchy spánku najmä nespavosť

Hojdacia sieť tiež poskytuje fantastický a zároveň veľmi jednoduchý spôsob ako relaxovať po náročnom dni. A keď pred spánkom radi čítate, vedzte, že jemné hojdanie počas čítania nie len zvyšuje koncentráciu, ale zároveň napomáha lepšie si obsah textu zapamätať. Škoda, že som o tom nevedela na vysokej, určite by som tento najlenivejší spôsob naberania vedomostí intenzívne využívala.

citanie a spanie v hojdacej sieti

Sladké sny!

Počas horúcich letných dní určite oceníte vzdušnosť, ktorú naše hojdacie siete poskytujú, v zime vás v sieti ľahko zohreje deka. A či už sa v hojdacej sieti rozhodnete spať celú noc, alebo si dáte len krátkeho šlofíka, nezabudnite si natiahnuť budík. V mexickej hojdacej sieti sa totiž naozaj skvele spí!