Návod ako zažiť doma skvelú dovolenku

ako zažiť doma skvelú dovolenku

Návod ako zažiť doma skvelú dovolenku?

Konečne sa blíži leto, hurá! Nepoznám nikoho, kto by sa na leto a na všetko, čo k nemu patrí, netešil. Slnko, pohoda, zábava, no najmä oddych a dovolenka, tak si predstavujem leto ja. Občas sa však stáva, že si tradičnú dovolenku mimo domova nemôžeme dopriať. Niekedy nedovolí rozpočet, inokedy zdravie alebo iné povinnosti, pre ktoré nemôžeme z mesta hocikedy vypadnúť. To ale neznamená, že sa musíme nudiť alebo len tak bezcieľne minúť vzácne dni voľna. Práve naopak, s trochou plánovania môžeme zažiť skvelú dovolenku aj doma! Ak ste tento rok v rovnakej situácii, verím, že niektoré naše tipy, ako zažiť doma skvelú dovolenku, vám s jej prípravou pomôžu.

Určite si pravidlá

S rodinou sa dohodnite, kedy sa dovolenka začína a kedy končí, či budete pozerať televízor alebo používať internet. V práci radšej nehovorte, že sa chystáte dovolenku tráviť doma, mohli by vás chcieť späť skôr, alebo zbytočne kontaktovať. Vypnite tiež pracovný telefón, nekontrolujte pracovné emaily a nastavte si automatickú „out of office“ odpoveď, vážne sa nič nestane!

Zabudnite na rutinu

Ak sa chcete cítiť doma rovnako príjemne ako na dovolenke, narušte rutinu všedných dní. Pospite si dlhšie, raňajkujte v posteli alebo v meste, ak chcete, buďťe celý deň v pyžame, no hlavne si zakážte domáce práce. Neperte, nežehlite, nevysávajte, jednoducho neupratuje. Ak máte možnosť, objednajte si niekoho, kto to urobí za vás, aj na Slovensku je už veľa upratovacích služieb, stoja za to.

Plánujte

Každá dobrá dovolenka potrebuje plán. Ani na poznávací zájazd by ste bez itineráru nevyrazili. Zamyslite sa, čo by ste chceli počas domácej dovolenky robiť. U nás si s rodinou zvykneme navrhnúť „dovolenkové menu“, spíšeme zoznam všetkých možných aktivít, ktoré by sa nám počas dovolenky páčili a potom už len vyberáme – podľa chuti, nálady a počasia.

Turista vo vlastnom meste

Vydajte sa po turistických chodníčkoch, objavte zašité uličky, navštívte múzeá, divadlá, galérie, výstavy, jednoducho miesta, kam bežne nechodievate. Zoberte si foťák a kúpte si suvenír, len tak pre radosť. Doprajte si chutné jedlo, zájdite do dobrej reštaurácie, ktorú už máte dlhšie vyhliadnutú, ochutnajte nový letný koktail – pokojne aj cez deň a uprostred pracovného týždňa.

mexické hojdacie siete

Naučte sa niečo nové

Chcete si vyskúšať alebo sa naučiť niečo nové? Nie je nič jednoduchšie. Spojte príjemné s užitočným a zapíšte sa na krátky kurz, ktorý vás možno už dlhšie láka. Počas dovolenky doma je na to naozaj vhodná príležitosť. Tancujte tango, fotografujte, maľujte, stačí si len vybrať, ponuka rýchlokurzov je naozaj veľká. Alebo chcete začať s jogou? Všetko, čo k nej budete potrebovať, nájdete na www.jogaaja.sk.

Urobte si krátky výlet

Nasadnite na bicykel, vlak, autobus, prípadne loď a objavte vo svojom blízkom okolí hrady, zámky, kúpele, kúpaliská, ihriská a iné atrakcie, alebo navštívte susedné mesto. Ak môžete, ostaňte na noc, vyskúšajte hotel, penzión alebo Airbnb.

mexicke hojdacie siete

Rozmaznávajte sa!

Objednajte sa na masáž, alebo si objednajte masáž domov, spravte si z kúpeľne mini kúpele a spravte si ich pekné. Čerstvé kvety, vonné oleje, horúca voda, pena, sviečky, župan a papučky – kto potrebuje niekam chodiť?!

Máte deti?

Choďťe spolu do kina, postavte si bunker alebo típí, prevetrajte zabudnuté spoločenské hry alebo si vymyslite vlastné, smejte sa, zabávajte sa, trávte spolu veľa času.

ako zažiť doma skvelú dovolenku

Jedzte na čerstvom vzduchu

Piknikujte, grilujte, opekajte – na vzduchu chutí lepšie a je to zábava.

Urobte si tematickú párty

Chceli ste ísť napr. do Talianska a nevyšlo vám to? Nevadí, pozvite Taliansko k vám. Pripravte pre seba a priateľov talianske jedlá alebo si objednajte najlepšiu pizzu v meste, k tomu tradičné nápoje a hudba a nezabudnuteľný večer sa môže začať.

Spite pod hviezdami

Máte záhradu a stan? Super, spojte to a strávte noc pod holým nebom. Urobte si romantiku pri sviečkach, rozprávajte si strašidelné príbehy alebo pozorujte hviezdy. Existuje niekoľko aplikácií, ktoré vám sledovanie nočnej oblohy uľahčia, ako napr. Sky Map alebo Night Sky 4.

Čítajte

K dovolenke rohodne patrí dobrá kniha. Skúste ju do konca dovolenky prečítať celú, možno vám pomôže, ak si k tomu vytvoríte vlastný pohodlný čitateľský kútik.

Oddychujte

Oddychu počas dovolenky nie je nikdy dosť! Preto premeňte vašu záhradu, terasu, balkón, alebo ak nič z toho nemáte, tak vašu obývačku na dokonalú oázu relaxu a exotiky. S ničím iným, ako s hojdacími sieťami, sa vám to nepodarí lepšie! Ak ešte hojdaciu sieť nevlastníte, nech sa páči, vyberte si jednu u nás.

ako zažiť doma skvelú dovolenku

Pár výhod na záver

Nech trávite dovolenku doma kvôli okolnostiam alebo z vlastného rozhodnutia, ako vidíte, môže byť naozaj skvelá, dokonca môže mať aj niekoľko ďalších výhod ako napr.:

  • Nestrácate čas presunmi – deň odchodu a deň návratu, máte dva dni zábavy navyše.
  • Cestovanie a presuny bývajú náročné fyzicky a niekedy aj psychicky (stresy na komplikovaných letiskách, zápchy na diaľniciach, straty dokladov..) – počas domácej dovolenky všetky podobné stresy odpadnú.
  • Pri dovolenke v domácich podmienkach na počasí až tak veľmi nezáleží, keď je škaredo, jednoducho program prispôsobíte. To isté sa však o počasí počas pobytu pri mori povedať nedá. Veľmi nepoteší, ak prší celý čas a vy sa od mora vrátite rovnako bieli, ako ste tam išli…
  • Nikto vám dovolenku nezruší, žiadna krachujúca cestovka ani meškajúce lietadlo.
  • Keď máte chuť, môžete byť leniví – bez výčitiek. V Paríži alebo v New Yorku by ste celý deň v hoteli nepreležali, aj keby ste mali chuť robiť práve to. Mali by ste zlý pocit, že mrháte časom, to sa vám počas domácej dovolenky nestane.

Ak ste už niekedy doma dovolekovali a máte iné vlastné obľúbené tipy a triky, ako zažiť doma skvelú dovolenku, budem rada, ak sa o ne s nami podelíte.

Želám krásne leto plné pohody, relaxu a exotiky – aj tej domácej 🙂