Často kladené otázky

Mexické hojdacie siete prinášame na Slovensko už 15 rokov a za ten čas sme našim zákazníkom odpovedali na rôzne otázky. Nech sa páči, tu nájdete prehľad tých najčastejších. Ak medzi nimi nenájdete tú svoju, neváhajte a napíšte nám, radi odpovieme aj vám!

Otázky & odpovede

Z čoho sú mexické hojdacie siete vyrobené?
Telo siete je ručne tkané zo 100% bavlny, ktorá poskytuje prvotriedne pohodlie najmä v horúčavách a vlhku. Koncové vlákna sú z nylonu.
Ako sa treba o mexické hojdacie siete starať?
Mexická hojdacia sieť si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Je vhodná na vnútorné aj vonkajšie používanie. Oká siete nevešajte priamo na hák, ale použite medzičlánok v podobe lana alebo skoby. Vonku sieť chráňte pred dažďom a iným nepriaznivým počasím. Keď hojdaciu sieť nepoužívate, odložte ju dovnútra. Farby hojdacej siete na slnku prirodzene blednú. Rozrezané, prasknuté alebo prepálené vlákna sa dajú ľahko opraviť, tým že zviažete oba konce poškodeného vlákna opäť dokopy. Pri používaní hojdacej siete dajte pozor, aby ste nite nezatiahli hodinkami, opaskami, gombíkmi alebo inými časťami Vášho odevu a aby ste ich neprerezali ostrými predmetmi. Pri manipulácii držte sieť za oba konce, predítete tak zauzleniu koncových vlákien.
Ako treba hojdaciu sieť skladovať?
Hojdaciu sieť natiahnite a točte oba konce opačným smerom, až kým je pevne stočená celá dĺžka siete. Potom môžete sieť zavesiť za oba konce na jeden hák, alebo sieť zbaľte podľa obrázku. Sieť zbaľte suchú a skladujte na suchom mieste, pretože vlhkú sieť môže napadnúť pleseň. balenie siete Praktický tip pre menšie byty: Ak sieť práve nepoužívate, nemusíte ju hneď odkladať do skrine. Stačí na nej jednoducho urobiť uzol ako na obrázku a potom zaveste oba konce siete na jednu stranu uchytenia. Takto Vám určite nebude zavadzať.
skladovanie siete
jednoduchý uzol
Ako si mám do hojdacej siete ľahnúť?
Postavte sa chrbtom k sieti a potiahnite vzdialenejší okraj siete až nad hlavu, potom si ľahnite, vtiahnite nohy a nájdite si pohodlnú polohu. Na rozdiel od ostatných hojdacích sietí sa v mexickej sieti neleží na dĺžku, ale do diagonálne (do kríža) alebo aj na šírku. Váš chrbát tak bude v čo najrovnejšej polohe. Keď si ľahnete do mexickej hojdacej siete, budete sa cítiť, akoby ste sa vznášali na oblaku. Dôvodom pre tento slastný pocit je, že na rozdiel od tradičnej postele, je vaša váha v hojdacej sieti rovnomerne rozložená. Dokonca aj ľudia s problémami chrbtice a nespavosťou sa dokážu lepšie vyspať v sieti ako v posteli. Dôkazom toho je aj Denník americkej lekárskej asociácie, podľa ktorého bavlnené siete poskytujú výbornú podporu pre chrbát a sú vhodné na zmierňovanie stresu. Keď sa chcete postaviť, jednoducho dajte nohy na zem a postavte sa. Upozornenie: Vždy dávajte pozor na deti a nenechávajte ich v hojdacej sieti bez dozoru!
Môžem z hojdacej siete počas spánku vypadnúť?
Nie, v spánku sa môžete pokojne prevaľovať, pretože polohe do kríža alebo v polohe na šírku budete mať okolo seba dostatok siete po oboch stranách. A keďže sieť nemá drevené tyče na jej rozťahovanie, nie je vratká a nezhodí vás na zem. V mexickej hojdacej sieti sa veľmi dobre spí, nahradí klasickú posteľ, takže si nezabudnite natiahnuť budík 🙂
Dajú sa mexické hojdacie siete prať?
Áno. V práčke: uchopte oba konce hojdacej siete a natiahnite ju. Zviažte koncové vlákna a aj telo siete v cca 20 cm intervaloch, aby ste predišli jej zauzleniu. Potom vložte sieť do návliečky na vankúš, vložte ju do pračky a perte ju samú. Ručne: to isté, len sieť nedávajte do návliečky a nemusíte zväzovať telo siete. Treba však dávať veľký pozor na koncové vlákna, aby sa nezauzlili. Farebné siete sú farbené prírodnými farbivami a môžu počas prania trochu pustiť. Aby ste tomu predišli, pridajte do vody pred praním cca 100gr soli (viaže farbu) a ak ste sa rozhodli pre ručné pranie, počkajte asi 10 až 15 minút, kým sa soľ rozpustí. Pri praní používajte jemný čistiaci prostriedok a vlažnú vodu. Sieť po vypratí rýchlo vysušte. Najrýchlejšie ju vysušíte, keď do nej vložite niečo, čo sieť roztiahne (napr. rúčku od metly).
Ako treba hojdaciu sieť spávne zavesiť?
Nech sa páči, tu nájdete krátky video nádvod, alebo postupujte takto: konce hojdacej siete by mali byť uchytené minimálne 1,8metra nad zemou a približne 3 až 3,9metra od seba (podľa dĺžky siete). Ak sú body uchytenia od seba vzdialené viac ako 3,9metra resp. viac ako potrebujete, na predĺženie použite tenké pevné lano. Dĺžka napojenia musí byť na oboch stranách rovnaká. Zavesená hojdacia sieť by mala vytvárať viditeľný oblúk, ktorého vzdialenosť od zeme by mala byť 0,9 až 1,2metra. Túto výšku môžete samozrejme prispôsobiť Vašej výške, tak aby sa Vám pohodlne nasadalo a hojdalo. Novú sieť po zavesení ihneď nerozprestierajte, ale celou vašou váhou si na ňu niekoľkokrát sadnite. Dopnete tak tkaninu a predídete tým vytvoreniu vypukliny v strede siete. Pre bezpečné uchytenie vyberte správny typ kotvy. Zohľadnite materiál steny do ktorej budete sieť kotviť, prípadne sa poraďte s odborníkom. Upozornenie: Ak hojdaciu sieť zle ukotvíte/uchytíte, môže prísť k pádu, ktorý môže spôsobiť vážne poranenia. Upevňovací materiál nie je súčasťou balenia hojdacej siete, pretože jeho výber závisí od materiálu steny. ako zavesit siet
Ako sa dajú hojdacie siete zavesiť o strom?
Na uchytenie hojdacej siete o strom budete potrebovať dva kusy tenkého peného lana. Potom postupujte podľa priloženého návodu: zavesenie o strom alebo: uzol
Dá sa hojdacia sieť zavesiť aj o stĺp?
Áno, postupujte podľa priloženého návodu. Ak je povrch stĺpu veľmi šmykľavý, urobte aj krok 3. uzol slp
Ako sa dá hojdacia sieť uchytiť v byte?
Možnosti v bytoch sú individuálne a preto odporúčame najjednoduchší spôsob uchytenia o skrutku ukončenú okom/hákom, ktorá je navŕtaná do steny a hojdacia sieť visí na sa skobe. Pri výbere hmoždinky (do ktorej upevňujete skrutku) je potrebné vedieť, z akého materiálu sú Vaše steny (tehla, panel, atď). Oká na konci siete nevešajte priamo na hák, ale použite medzičlánok v podobe skoby alebo lana. Predítete tak predčasnému opotrebeniu oka siete. Medzičlánok z lana: medziclanok