Vitajte v sekcii Často kladené otázky. Mexické hojdacie siete prinášame na Slovensko od roku 2005 a za ten čas sa na nás zákaníci obrátili s rôznymi otázkami. Nech sa páči, tu nájdete prehľad tých najčastejších.

Telo mexickej hojdacej siete (t.j. časť na ležanie) je ručne tkané zo 100% bavlny. Vďaka bavlne je hojdacia sieť príjemná na dotyk, zároveň je pružná, maximálne sa prispôsobí vášmu telu.
Koncové vlákna hojdacej siete sú z nylonu.

Mexická hojdacia sieť si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Je vhodná na vnútorné aj vonkajšie používanie. Pri manipulácii držte hojdaciu sieť za oba konce, predítete tak zauzleniu koncových vlákien.

Tip: Ak budete oká hojdacej siete upevňovať o hák, potom použite medzičlánok v podobe lana alebo skoby. Predídete tak ich rýchlejšiemu opotrebeniu.

Vonku sieť chráňte pred dažďom a iným nepriaznivým počasím. Keď viete, že hojdaciu sieť nebudete dlhšie používať, odložte ju dovnútra. Farby hojdacej siete na slnku prirodzene blednú

Pri používaní hojdacej siete dajte pozor, aby ste nite nezatiahli hodinkami, opaskami, gombíkmi alebo inými časťami odevu a aby ste ich neprerezali ostrými predmetmi. 

Tip: Rozrezané, prasknuté alebo prepálené vlákna sa dajú ľahko opraviť, tým že zviažete oba konce poškodeného vlákna opäť dokopy.

Hojdaciu sieť zbaľte suchú a skladujte na suchom mieste, pretože vlhkú sieť môže napadnúť pleseň.

často kladené otázky skladovanie siete

Postavte sa chrbtom k hojdacej sieti a potiahnite vzdialenejší okraj siete až nad hlavu. Pomaly si do nej ľahnite, vtiahnite nohy a nájdite si pohodlnú polohu. Keď sa chcete postaviť, jednoducho dajte nohy na zem a postavte sa.

Hojdacia sieť je pružná, maximálne sa pripôsobí vášmu telu. V mexickej hojdacej sieti môžete pohodlne ležať diagonálne (do kríža) alebo aj na šírku. Váš chrbát tak bude v čo najrovnejšej polohe. 

Upozornenie: Hojdacia sieť nie je hračka.Vždy dávajte pozor na deti a nenechávajte ich v hojdacej sieti bez dozoru!

V spánku sa môžete pokojne prevaľovať, pretože v diagonálnej polohe alebo v polohe na šírku budete mať okolo seba dostatok siete po oboch stranách. Nakoľko mexická hojdacia sieť nemá drevené tyče na jej rozťahovanie, nie je vratká a nezhodí vás na zem. V mexickej hojdacej sieti sa tiež veľmi dobre spí, tak si nezabudnite natiahnuť budík 🙂

Tu si môžete prečítať článok Vyskúšajte spanie v hojdacej sieti.

V práčke: uchopte oba konce hojdacej siete a natiahnite ju. Zviažte koncové vlákna a aj telo siete v cca 20 cm intervaloch, aby ste predišli jej zauzleniu. Potom vložte sieť do návliečky na vankúš, vložte ju do pračky a perte ju samú.

Ručne: to isté, len hojdaciu sieť nemusíte dávať do návliečky a nemusíte zväzovať telo siete. Treba však dávať veľký pozor na koncové vlákna, aby sa nezauzlili.

Farebné siete sú farbené prírodnými farbivami a môžu počas prania trochu pustiť. Aby ste tomu predišli, pridajte do vody pred praním cca 100gr soli (viaže farbu). Ak ste sa rozhodli pre ručné pranie, počkajte asi 10 až 15 minút, kým sa soľ rozpustí.

Pri praní používajte jemný čistiaci prostriedok a vlažnú vodu. Sieť po vypratí dobre vysušte. Najrýchlejšie ju vysušíte, keď do nej vložite niečo, čo sieť roztiahne (napr. rúčku od metly).

Pozrite krátky ilustračný videonávod alebo si prečítajte nižšie priložený postup.

Postup: konce hojdacej siete by mali byť uchytené ideálne 1,8 metra nad zemou a približne 3 až 3,9 metra od seba (podľa dĺžky vašej hojdacej siete). Ak sú body uchytenia od seba vzdialené viac ako 3,9 metra resp. viac ako potrebujete, na predĺženie použite tenké pevné lano. Dĺžka napojenia musí byť na oboch stranách rovnaká. Zavesená hojdacia sieť by mala vytvárať viditeľný oblúk, ktorého vzdialenosť od zeme by mala byť 0,9 až 1,2metra. Túto výšku môžete samozrejme prispôsobiť vašej výške, tak aby sa Vám pohodlne nasadalo a hojdalo.

Tip: Novú hojdaciu sieť po zavesení ihneď nerozprestierajte, ale celou vašou váhou si na ňu niekoľkokrát sadnite. Dopnete tak tkaninu.

často kladené otázky

Pre bezpečné uchytenie vyberte správny typ kotvy. Zohľadnite materiál steny do ktorej budete sieť kotviť (tehla, panel, drevo..), prípadne sa poraďte s odborníkom.

Upozornenie: Ak hojdaciu sieť zle ukotvíte/uchytíte, môže prísť k jej pádu, čo môže spôsobiť poranenie. 

Možnosti zavesenia hojdacej siete v bytoch sú v praxi naozaj rozmanité, preto treba možnosti individuálne zvážiť. Tu iba uvádzame najjednoduchší spôsob uchytenia hojdacej siete o skrutku ukončenú okom/hákom, ktorá je navŕtaná do steny a hojdacia sieť visí na sa skobe.

uchytenie hodjacej siete do steny zavesenie hodacej siete v byte

Pri výbere hmoždiny (do ktorej upevňujete skrutku) je potrebné vedieť, z akého materiálu sú vaše steny (tehla, panel, atď). Ak ste sa rozhodli pre hák, oká na konci hojdacej siete nevešajte priamo na hák, ale použite medzičlánok v podobe skoby alebo lana. Predítete tak predčasnému opotrebeniu oka siete.

Medzičlánok z lana:

medzičlánok z lana

Tip: prečítajte si článok Hojdacia sieť zavesená v byte

Na uchytenie hojdacej siete o strom budete potrebovať dva kusy tenkého peného lana. Potom postupujte podľa priloženého návodu:

zavesenie hojdacej siete o strom

Áno, postupujte podľa priloženého návodu. Ak je povrch stĺpu veľmi šmykľavý, urobte aj krok 3.

zavesenie hojdacej siete o stĺp

Veríme, že vám vyššie uvedené často kladené otázky pomohli nájsť odpoveď na to, čo ste hľadali. Ak nie, neváhajte a napíšte nám na hamacas@hamacas.sk, budeme sa snažiť odpovedať aj vám!

Pozerajte a čítajte ďalej

Pozývame vás ďalej na našu stránku, kde si môžete prečítať napríklad prečo si vybrať hojdaciu sieť práve u nás, referencie od našich zákazníkov, alebo si pozrite, ako vyzerá hojdacia sieť zavesená v byte.