Chcete si vo vašej záhrade vychutnávať takúto pohodu a relax v hojdacej sieti, no chýbajú vám stromy alebo iné možnosti na jej upevnenie? Potom je tento návod ako zavesiť hojdaciu sieť o drevené stĺpy určený práve pre vás! Ukážeme vám v ňom, ako rýchlo, jednoducho a pomerne lacno sme túto úlohu vyriešili my.
Hojdacia sieť v záhrade bez stromov – žiaden problém!
Našim riešením sú dva do zeme pevne zapustené drevené stĺpy, o ktoré sme hojdaciu sieť uviazali obyčajným tenkým pevným lanom. Drevené stĺpy svojim vzhľadom a tvarom so záhradou splynú a pôsobia v nej úplne prirodzene.
Prečo práve drevené stĺpy
Aj keď môže byť stojan pre hojdacie siete v určitých podmienkach tou najjednoduchšou a možno aj najlepšou voľbou, dôvodov, prečo sme si vybrali práve drevené stĺpy, je niekoľko. Tu sú niektoré z nich:
- v priestore nezaberajú takmer žiadne miesto a ako som už uviedla, v záhrade vyzerajú úplne prirodzene,
- manipulácia – majú svoje stále miesto, netreba ich skladať a rozkladať a mimo záhradnej sezóny niekde skladovať,
- využívajú potenciál hojdacej siete naplno – aby ste dostali z hojdacej siete maximum, mala by byť uchytená v správnej výške a to je približne 180 cm, presne toľko, koľko drevené stĺpy umožnia (podľa potreby môžu aj viac). Hojdacie siete sú potom uchytené v správnej výške nad zemou, majú správny tvar (vytvárajú pekný súmerný oblúk), vďaka čomu je nasadanie a hojdanie pohodlné,
- hojdanie bez obmedzenia pohybu hojdacej siete do strán – rozpätie hojdania nie je konštrukciou stĺpov nijako limitované,
- nosnosť – vďaka výberu dreva pokojne môžete naplno využiť nosnosť samotnej hojdacej siete,
- cena – v porovnaní s cenou niektorých stojanov je toto riešenie naozaj cenovo veľmi dostupné.
Teraz však hovoríme o využití drevených stĺpov pre hojdadaciu sieť v záhrade. Ak sa jedná o priestor ako napr. o byt alebo terasu, kde jednoducho nie je možné zapustiť do zeme dva drevené stĺpy a ani je je možné využiť pre uchytenie okolité steny, potom je práve stojan vhodným riešením.
Návod ako zavesiť hojdaciu sieť o drevené stĺpy – čo budeme potrebovať
Pozrime sa, čo všetko budeme k realizácii nášho projektu potrebovať a koľko to približne bude stáť:
- 2 osoby, ktoré sa rady hrajú a realizujú 🙂
- 2 drevené stĺpy dlhé 250 cm (v našom prípade agátové, agát sme zvolili pre jeho odolnosť, stabilitu a dlhú životnosť v exteriéri, od 5 eur/ks, tip na nákup: https://www.agatovy-svet.sk/ )
- zmes suchého betónu – dve 30 kg vrecia (kúpite v bežných stavebninách, od 3,50/ks)
- náter na povrchové ošetrenie dreva (Chemolak, od 4,50 eur, nemusí byť, agátové drevo to pre svoje vlastnosti nevyžaduje)
- vrták do zeme na vyhĺbenie jamy (ak nemáte, skúste ako my susedov alebo požičovne náradia vo vašom okolí)
- meter a vodováha (prepokladáme, že tieto dve veci už vlastníte), pracovné rukavice (od 0,80 eur/pár), štetec na nanesenie povrchového náteru na stĺpy (od 3 eur), nádoba na vodu (v domácnosti sa určite nejaká nájde, budete potrebovať približne 5 litrov vody)
- hojdacia sieť (ak nevlastníte, skúste náš e-shop)
- 2 tenké pevné laná na uviazanie hojdacej siete o koly (odporúčame dĺžku jedného lana aspoň 3 metre (od 1,50 eur/m)
- prípadne k tomu ešte 2 karabiny z bežného železiarstva (podľa typu, veľkosti a materiálu od 0,60 eur/ks, naša karabina s maticou stála 0,73 eur/ks). Doplnky na uchytenie hojdacej siete kúpite aj u nás.
- tip: kovová obruč s karabinou (na hojdačky, zakúpili sme v Hornbachu 6,50/ks, nakoniec sme však obruče nevyužili)
Ak hojdaciu sieť vlastníte a ak z materiálu vynecháte kovové obruče, celý projekt sa dá zrealizovať už od 50 eur. A ten slastný pocit v hojdacej sieti po dobre vykonanej práci je na nezaplatenie!
Video ako zavesiť hojdaciu sieť o drevené stĺpy
Ako na to – popis pracovného postupu
Celá práca od vyhĺbenia oboch jám až po osadenie a zasypanie stĺpov trvala dvom osobám približne 2 hodiny. Aj vám teda bude stačiť na pracovnú časť jedno pekné slnečné dopoludnie.
1.
Najprv si pozrite priestor záhrady a vyberte vhodné miesto pre umiestnenie stĺpov. Podľa veľkosti hojdacej siete potom vymerajte potrebné rozpätie medzi stĺpmi a miesto označte. V našom videu sme pre mexickú hojdaciu sieť double zvolili rozpätie štyroch metrov. Tip: ak máte v záhrade aspoň jeden strom, zvážte umiestnenie stĺpov v jeho blízkosti, aby ste počas dňa mohli leňošiť v príjemnom tieni.
2.
Pomocou vrtáku do hliny vyhĺbte na označených miestach 50 cm hlboké jamy s priemerom cca 22 cm (alebo podľa hrúbky dreveného stĺpu). Tip: aby vám išlo hĺbenie ľahšie, hlinu priebežne polievajte vodou.
3.
Do každej jamy vložte drevený stĺp, vycentrujte a vyrovnajte ho.
Tip: Agátové drevo sme volili práve pre jeho dlhú životnosť v exteriéri a tiež pre jeho znášanlivosť našich klimatických podmienok – mrazu a zimy, avšak pre dlhšiu životnosť môžete drevené koly, predtým ako ich do zeme vložíte, impregnovať a to v dostatočnom časovom predstihu. Na tento účel sa využíva 5 až 10 % roztok modrej skalice (síranu meďnatého). Pripravte ho v dostatočne hlbokej plastovej nádobe a nechajte vsakovať do dreva počas niekoľkých dní, prípadne koly natierajte a náter opakujte. Drevo môžete impregnovať aj roztokom bóraxu či opálením plameňom v spodnej časti, ktorá bude vložená do zeme.
4.
Ďalej drevené stĺpy striedavo zasypte zmesou suchého betónu a zalejte vodou – postupujte podľa návodu na obale. Potom stĺpy ešte raz, kým je betónová zmes mäkká, vyrovnajte a skontrolujte vodováhou.
A toto je koniec pracovnej časti. Teraz čakajte, kým zmes poriadne zatvrdne, môže to trvať 3 až 7 dní, riaďte sa pokynmi na obale. Ak chcete stĺpy ošetriť povrchovým náterom, môžete tak urobiť pár dní po zasypaní.
5.
Keď betónová zmes stvrdla, uviažte lano a zaveste hojdaciu sieť – bude stačiť jednoduchý uzol. My sme použili karabinu s maticou a nylonové lano, ale rovnako môžete použiť hocijaké iné tenké lano, ktoré bude dostatočne pevné a schopné udržať nosnosť hojdacej siete.
6.
Otestujte pevnosť stĺpov a bezpečnosť uviazania hojdacej siete. A teraz už naozaj neostáva nič iné, len si vychutnávať jedinečnú pohodu, relax a exotiku vo vlastnej záhrade!
Tip na záver
Takto by stĺpy vyzerali s obručami v prípade ich použitia. Ak by ste ich zvažovali, odporúčame kúpiť ich, až po odmeraní priemeru konkrétnych drevených stĺpov, aby sa nestalo, že budú obruče príliš malé alebo naopak veľmi veľké.
Veríme, že sa vám náš jednoduchý návod ako zavesiť hojdaciu sieť o drevené stĺpy páčil. Ak vás inšpiroval a rozhodnete sa ho vyskúšať, budeme radi, keď nám napíšete, ako sa vám dielo podarilo, prípadne, či ste prišli na nejaké zlepšováky.