História hojdacích sietí

mexické hojdacie siete

Odkiaľ vlastne hojdacie siete pochádzajú?

História hojdacích sietí sa začala písať približne pred 1000 rokmi. Väčšina krajín Strednej a Južnej Ameriky, vrátane Mexika, má bohatú históriu hojdacích sietí. Je všeobecne akceptované, že hojdacie siete vznikli práve vo vyspelej kultúre Mayských indiánov.

Mayovia zhotovili presný mayský kalendár, budovali architektonicky nádherné a dokonalé pyramídy, vyvinuli vlastné písmo a boli neobyčajne dobrými astronómami a matematikmi. Taktiež navrhli hojdaciu sieť, ktorá sa dodnes používa a je považovaná za najdômyselnejšiu a najpohodlnejšiu zo všetkých.

história hojdacích sietí
Ukážka výroby hojdacej siete – antropologické múzeum v Mexico City

Ako sa k nám dostali?

Pre Európanov objavili hojdacie siete až španielski bádatelia na čele s Krištofom Kolumbusom. Dokonca sú spomenuté aj v jeho lodnom denníku z jeho prvej cesty v roku 1492.
Kolumbus priniesol hojdacie siete do Európy, keď spozoroval, že ich indiáni používali výhradne na spanie. Môžeme takmer s určitosťou povedať, že hojdacie siete sú jedným z najstarších kusov nábytku v histórii ľudstva. Viac o spánku v hojdacej sieti si môžete prečítať v tomto článku.

Prvé hojdacie siete boli tkané z kôry stromu Hamak. Neskôr sa alternatívou stala rastlina Sisal (podobná rastline Aloe Vera), pretože bola viac rozšírená a jej vlákna sa dali zjemniť. Toto vlákno však rýchlo nahradila bavlna a tá sa stala najobľúbenejším materiálom na výrobu sietí. Rozmach remesla nedal na seba dlho čakať a hojdacie siete sa stali synonymom Yucatánu.

História hojdacích sietí sa píše aj dnes, kedy sa takmer celé dedinky v oblasti Yucatán živia ich tkaním. Výroba jednej hojdacej siete môže trvať aj niekoľko týždňov. Ľudia, ktorí siete zhotovujú, sú na svoju prácu veľmi hrdí a sú jej oddaní celý život.

Darujte si zážitok!

Hojdacie siete si jednoznačne zaslúšili svoje miesto v kronikách histórie a definitívne aj miesto v našich dnešných uponáhľaných životoch. Ak si chcete tento kúsok exotiky a luxusu vychutnať, nemusíte ísť rovno do Mexika. Stačí ak si pozriete našu stránku , kde sa okrem iného dozviete aj to, ako by mala byť hojdacia sieť správne uchytená. Tak neváhajte, nechajte sa inšpirovať a darujte si jedinečný zážitok z hojdania!