Kolísky

galéria kolíska z hojdacej siete

Už aj naše prastaré mamy vedeli, že hojdanie je dobré

K tomuto článku ma inšpirovala návšteva skanzenov vo Vlkolínci a Vychylovke. V malebných dreveničkách tam viseli plachty, ktoré sa v minulosti používali okrem znášania sena aj ako kolísky. Práve toto ich druhé využitie ihneď upútalo moju pozornosť, pretože podobnosť plachtovej kolísky a hojdacej siete je naozaj veľká! Obe majú spoločný cieľ, pohojdať a poskytnúť pohodlie pre oddych. Obe tiež napodobňujú hojdavý rytmus, ktorý dieťa vníma počas deviatich mesiacov v matkinom tele. Veru, už aj naše prastaré mamy vedeli, že hojdanie je dobré a úplne prirodzené!

kolisky

kolísky a hojdacie siete

hojdacie siete a kolísky

Kolísky v Slovenskej kultúre

Tento druh destkého nábytku patrí do našej kultúry a v minulosti sa bežne používal. Existovali dve formy kolísky: závesná a stojacia.

Historicky staršia je závesná kolíska, mohla mať podobu štvorcovej plachty s tkanicami v rohoch; dreveného rámu s napnutým plátnom; drevenej debničky, korýtka alebo oválneho košíka, ktoré boli zavesené v izbe na hrade nad posteľou.

Stojacia kolíska mohla byť s oblúkovitými podnožami alebo ako debnička zavesená v stojane. Najrozšírenejšia bola kolíska rámovej konštrukcie s podnožami, ktorá mala čelo lôžka oddelené od podnoží. Zriedkavejší bol výskyt kolísky, ktorá mala čelá i podnože vyrezané z jednej dosky.

Existovala ešte plátenná kolíska, ktorá visela na žŕdke podopretej štyrmi nôžkami, ktorá sa používala tak v dome, ako aj na poli. Najbežnejšou poľnou kolískou bola plachta zavesená na drevenej trojnožke alebo na konároch stromu. Zánik kolísok nastal po 1. svetovej vojne, keď sa, najmä v mestách začali namiesto nich používať postieľky a kočíky.*

koliska v drevenici

plachta pre kolisku

„…ja ťa budem kolísať, abys mohol dobre spať“

Ako z nižšie uvedeného ilustračného videa** vidieť, v letných mesiacoch, keď rodičia brávali svoje deti na pole, bolo uspávanie detí v plachtovej kolíske úplne prirodzené. A rovnako dobre sa bábätko vyspí aj v hojdacej sieti. Viac o spánku v hojdacej sieti si môžete prečítať v tomto článku.

 

Kolísky na mexický spôsob – pre malých aj veľkých

Aj vy už teraz vidíte podobnosť plachtových kolísok a hojdacích sietí? Mexické hojdacie siete síce môžu v našich končinách pôsobiť exoticky, no samotné hojdanie v nich rozhodnie nie! Preto neváhajte, nechajte sa inšpirovať a darujte si pohodu, veď mexické hojdacie siete sú vlastne kolísky pre malých aj veľkých!

 

*zdroj: https://www.ludovakultura.sk/polozka-encyklopedie/koliska/

**zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=wv10YvqJ8lE