Hojdacie siete, čokoláda a farebný televízor

hojdacie siete zaujímavosti

Čo spája naše hojdacie siete, čokoládu a farebný televízor?

Ako už iste podľa úvodného obrázku tušíte, je to ich pôvod. Veľa vecí, objavov a postáv, o ktorých ste to možno netušili, majú svoje korene v Mexiku. A keďže aj naše hojdacie siete pochádzajú z tejto nádhernej krajiny, rozhodla som sa predstaviť vám aspoň niektoré z nich (poradie je čisto náhodné):

1. Čokoláda

Ak vám pri slove čokoláda automaticky napadne Belgicko alebo Švajčiarsko, vedzte, že túto lahôdku pre nás objavili Olmékovia, ktorí čokoládu používali na náboženské rituály a ako liečivý nápoj. Až neskôr Aztékovia začali pripravovať tento nápoj pre osobnú spotrebu, podávali ho horký, napenený a ochutený koreninami. Aztékovia verili, že dáva silu a je afrodiziakom. Kakaové bôby mali pre nich takú hodnotu, že sa používali ako forma platidla.

hojdacie siete zaujimavosti

2. Farebný televízor

Muž, ktorý dal televíznym obrazovkám farbu, bol Mexičan Guillermo González Camarena. Mal iba 23 rokov, keď v roku 1940 podal na svoj farebný televízor patent a práve vďaka nemu dnes môžete sledovať svoje obľúbené programy v živých farbách!

hojdacie siete zaujimavosti

3. Muralizmus

Hnutie monumentálneho maliarstva v 20. storočí, avantgardný umelecký výraz spojený s revolúciou, ktorý propagoval nástenné maľby. Tie zvyčajne vyzdvihovali povstaleckých hrdinov a bojovníkov za národné požiadavky a poukazovali aj na indiánsku minulosť. Medzi hlavných predstaviteľov tohto hnutia patril Diego Rivera.

hojdacie siete zaujimavosti

4. Mexická vlna

Jej pôvod asi nikdy nebudeme s určitosťou poznať, ale podľa niektorých zdrojov sa tento výraz zaužíval v roku 1986 počas FIFA MS vo futbale v Mexiku, keď boli postupne stúpajúce a klesajúce ruky zachytené okom kamery a globálne odvysielané do celého sveta. Bolo to po prvýkrát, čo bol tento fenomén videný aj ľuďmi žijúcimi mimo Severnej Ameriky.

hojdacie siete zaujimavosti

5. Avokádo

Lat. Persea Americana alebo krokodília hruška – rastie na stromoch a rovnako ako banán patrí medzi klimakterické ovocie, ktoré dozrieva až po zbere. K dozrievaniu potrebuje etylén (malý uhľovodík plynu), ktorý v rastlinách spôsobuje starnutie a v ovocí dozrievanie. Avokádo je vzácne pre svoje vysoké nutričné hodnoty a je často označované ako superpotravina.

avocado hojdacie siete zaujimavosti

6. Čivava

Najmenšie psie plemeno na svete. Predchodcovia týchto štvornohých drobcov boli obľúbení už v čase Toltékov.

civava hojdacie siete zaujimavosti

7. Cézar šalát

Vo všeobecnosti je vznik tohto receptu prisúdený Caesarovi Cardinimu, talianskemu imigrantovi, ktorý prevádzkoval sieť reštaurácií v Mexiku a v USA.

cezar salat hojdacie siete zaujimavosti

8. Tequila

Prvú tequillu vyrábali už v 16. storočí Aztékovia, ktorí pôvodne fermentovali listy agave. Až oveľa neskôr začali španielski kolonizátori vyrábať z tejto rastliny destilát…keď im došli vlastné zásoby brandy.

tequila hojdacie siete zaujimavosti9. Vianočná ruža

Lat. Euphorbia pulcherrima. Aztékovia používali túto rastlinu na výrobu červeného farbiva a ako antipyretikum. Dnes je známa ako Flor de Noche Buena – Vianočná ruža. Vianoce v Mexiku sa s týmto kvetom začali spájať v 16.st., keď podľa legendy dievčatko, ktoré bolo veľmi chudobné a nemalo na oslavu Ježišovno narodenia žiaden dar, natrhalo kvety popri ceste a odnieslo ich pred oltár do kostola. A tom čase kvitla práve Euphorbia pulcherrima.

vianocna ruza hojdacie siete zaujimavosti

10. Antikoncepcia

Chemik Luis Miramontes Cárdenas v roku 1951 spoluvynašiel zložku, ktorá sa stala súčasťou prvých antikoncepčných piluliek, v tom čase mal len 26 rokov.

pilulky hojdacie siete zaujimavosti

11. Kukurica

Olmékovia a Mayovia pestovali niekoľko druhov kukurice, varili ju, mleli a spracovávali pomocou nixtamalizácie (varenie v zásaditom roztoku). A asi sa preto nemusíme čudovať, že aj popcorn (pukance) má svoj pôvod v Mexiku. Popcorn bol spočiatku využívaný ako ozdoba na hlavu a do náhrdelníkov, až neskôr Aztékovia prišli na to, že sa dá aj jesť.

pukance hojdacie siete zaujimavosti

Za toto všetko, a ešte oveľa viac, teda vďačíme práve Mexiku, jeho dávnym kultúram i šikovným ľuďom modernej doby!